Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Węgry - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Węgry Węgry O atrakcyjności i sławie Balatonu decyduje wysoki poziom świadczonych usług, doskonałe wyposażenie letnisk, jakość i ilość rozrywek, komunikacja i gastronomia, ilość przystani. Żeglarze pływający na przekór wiatrom to codzienny obrazek nad Balatonem.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Węgry »

Z żeglarskiego punktu widzenia najatrakcyjniejsze miejsce Węgier to Balaton - największe jezioro kraju i  jednocześnie Europy Środkowej. Balaton znajduje się około 80 km od Budapesztu i ma powierzchnię około 597 km2. Jego długość wynosi 77 km, szerokość od 4 do 14 km, a średnia głębokość dochodzi do 3-4 m (najgłębsze miejsca mierzą zaledwie 12 m).

Węgry nie mają dostępu do morza i to Balaton właśnie pełni  funkcję krajowego centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa od czerwca do połowy października a średnia temperatura wody w lecie wynosi około 23°C. Na południowym wybrzeżu jeziora rozciągają się miejscowości letniskowe. Tam też wpada do jeziora rzeka Zala. Wzdłuż niej rozciąga się bagnisty obszar zwany Kis-Balaton, czyli Mały Balaton. Piaszczyste plaże, ciepła woda i bezpieczne kąpieliska to doskonały "plac zabaw" dla dzieci.

Dlaczego warto odwiedzić Węgry? Dla wspaniałych win, pysznej kuchni i ciekawych zabytków, których najwięcej znajduje się na obrzeżach Małej Niziny Węgierskiej.

Flota przeznaczona na czartery składa się z 11 jachtów (Sun Odyssey, Sun Fast i Oceanis). Jachty są świetnie wyposażone i przygotowane na luksusowy pobyt rodzin lub przyjaciół od 4 do 12 osób. Jest to również idealne miejsca na spotkania biznesowe i wyjazdy firmowe dla około 100 osób. Flota jachtów cumuje w najbardziej ekskluzywnym porcie Balatonu - Marina-Port w miejscowości Balatonkenese. Prawie we wszystkich miejscowościach na brzegu Balatonu znajdują się przystanie.

 


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Budapeszt - obowiązkowy przystanek w drodze nad lub z Balatonu. Jest to jedna z najpiękniejszych stolic świata. Zwany czasem Paryżem środkowej Europy - ma paryski wdzięk, ale podbarwiony węgierską egzotyką. To ponad stuletnie miasto pełne fascynujących kontrastów nosi w sobie dziedzictwo rzymskiego Aquincum i średniowiecznej Budy. W mieście łatwo się zorientować - Buda jest położona na wzgórzach, zaś Peszt jest płaski i nizinny. Oddziela je Dunaj, a łączy 7 mostów, w tym najsłynniejszy - Most Łańcuchowy. Na niepowtarzalną atmosferę Budapesztu składają się wzgórza na prawym brzegu Dunaju, industrialne dzielnice, rezerwaty przyrody, lasy, jaskinie, stuletnie wille, współczesne pałacyki, szare blokowiska, nowoczesne centra handlowe i rozległe kąpieliska. Koneserzy życia mogą skorzystać z term, piwniczek z winem, eleganckich restauracji, pulsujących nocnym życiem klubów, sal koncertowych i innych atrakcji. Najciekawsze miejsca turystyczne to: Góra Gellerta, Góra Zamkowa (Varhegy), gmach Parlamentu i ulica Vaci utca.

Siófok - to największa miejscowość wypoczynkowa na południowym brzegu Balatonu, nazywana letnią stolicą Węgier. Pełna jest hoteli, restauracji i klubów. Można się tu napić znakomitych węgierskich win, z których słynie region. Latem odbywają się tu koncerty operetkowe oraz organowe. Warto również wybrać się pieszo do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek albo zwiedzić okoliczne atrakcje samochodem. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Folwarczne oraz przepiękne Akwarium Balatońskie. Siófok ze swymi ogromnymi dyskotekami i lokalami z muzyką jest letnim miejscem "pielgrzymek" młodzieży.

Balatonföldvár - jest to najpiękniej ukwiecony kurort Balatonu. Na turystów czeka cisza, parki, alejki, piękna promenada i najpiękniejszy port jachtowy. Warto odwiedzić dzielnicę willową z ciekawymi zabudowaniami z przełomu XIX i XX wieku oraz gotycki kościół, a także zobaczyć majestatyczną kulę obserwacyjną. W sierpniu organizowany jest festiwal winobrania.

Balatonfüred - międzynarodową sławę ośrodek zawdzięcza nie tylko pięknie zagospodarowanym plażom, parkom i zabytkowym willom, lecz przede wszystkim leczniczym źródłom, z których korzystano od niepamiętnych czasów, a w XVIII w. na ich bazie stworzono najstarsze uzdrowisko nad Balatonem.

Keszthely - najstarsze miasto w okolicach Balatonu. Warte zobaczenia są budowle barokowe, niezwykły pałac, w którym obecnie znajduje się muzeum oraz średniowieczna część kościoła rzymsko-katolickiego. Miasto słynie z organizacji stałych imprez, zwanych Festiwalami Balatońskimi. Udając się pieszo poza granice miasta możemy odwiedzić zamek Rezi, znajdujący się w górach Keszthely. U stóp wzgórza Keszthely wybija jedno z najsłynniejszych źródeł termalnych tego regionu. Jest to rodzaj gejzeru, którego krater tworzy jeziorko wypełnione ciepłą wodą o właściwościach leczniczych.

Balatonalmadi - największe centrum rekreacyjne północnego brzegu Balatonu. Miejscowość otoczona wzgórzami o ciekawej architekturze pięknych domów z czerwonego piaskowca, słynie z pięknych piaszczysto-kamienistych plaż.

Tihany - wchodzący głęboko w jezioro półwysep, do którego przybijają promy - jeden z najpiękniejszych zakątków Balatonu. Pozostałości opactwa Benedyktynów to jeden z najcenniejszych zabytków architektury węgierskiej. W lecie odbywają się tu koncerty organowe. Cały teren półwyspu jest pod ochroną. Można pospacerować wzdłuż półwyspu wśród winnic i pól lawendy aż na szczyt wzgórz Csus, skąd rozpościera się rozległa panorama Balatonu.

Badacsony - rosną tu winogrona, z których uzyskuje się wina Szürkebarát (Szary mnich) i Kéknyelű (Sinoszypułkowe). Na południowych stokach góry czekają na turystów wspaniałe gospody i winiarnie. Na szczycie wieża panoramiczna Kisfaludy oferuje niezapomniany widok.
 


Ciekawostki i porady

 • Dojazd samochodem na Węgry jest łatwy i najtańszy, gdyż państwo to leży w niewielkiej odległości od Polski. Regularne połączenia lotnicze z Warszawy do Budapesztu obsługują linie LOT. Czas przelotu wynosi nieco ponad godzinę. Można skorzystać też z pociągu :)
   
 • Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wymaga się jedynie dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
  Przed wyjazdem należy się upewnić, że dokumenty te są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Można posługiwać się polskim prawem jazdy.
   
 • Silne wiatry na jeziorze wystawiają na próbę żeglarskie umiejętności. Kwiecień jest najbardziej wietrznym miesiącem nad Balatonem, podczas gdy najmniej wietrzny czas jest we wrześniu. Pomiędzy Balaton-Keszthely i Balaton-Tihany w zachodnim basenie przeważają silne wiatry północne. Między Balaton-Tihany i Balaton-Kenese we wschodniej części basenu wiatry północno-zachodnie. Południowo-zachodnie i południowo-wschodnie wiatry są bardziej powszechne późną jesienią i zimą. Burze nad Balatonem są rzadkie, ale mogą być niebezpieczne (z nagłymi podmuchami i dużymi falami). W krótkim czasie (10-20 sec) wiatr może rozwinąć prędkość 30-35 m/s.

  W sezonie turystycznym (od kwietnia do końca października) funkcjonuje serwis alarmowy ostrzegający o możliwości wystąpienia burz.
   
 • Jako pamiątkę warto kupić wino, szczególnie tokaj, "bikaver" lub "badacsonyi szurkebarat", palinkę i likiery (np. piołunowe "Unicum"), a poza tym paprykę sproszkowaną lub suszoną, pasty paprykowe, ceramikę Zsolnay lub Herend, nagrania czardaszy.
   
 • Najsłynniejszym miejscem produkcji węgierskiego wina są górzyste tereny Badascony. Z winorośli uprawianych w tym regionie uzyskuje się winogrona do produkcji najlepszych win Szurkebardt i Keknyelu. Z kolei winnice południowego stoku góry bazaltowej zapraszają turystów na niezapomnianą smakową przygodę. Wybudowana na szczycie wieża widokowa pozwala na zachwycanie się malowniczą panoramą krajobrazu, rozciągającą się na cały region.
   
 • Jezioro wraz z otoczeniem to prawdziwy skarbiec natury - żyje tu blisko 1400 gatunków zwierząt, a na brzegach wznoszą się m.in. wygasłe wulkany. Przy zachodnim krańcu Balatonu rozciąga się oddzielonym rozległym łanem szuwarów Kis-Balaton (Mały Balaton) - osobny zbiornik utworzony z dawnej zatoki.
 • Węgierskie służby graniczne, celne i finansowe oraz policja na ogół bardzo dokładnie kontrolują pojazdy, ich stan techniczny i posiadane dokumenty. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, numerów podwozia, silnika itp. nakładane są bardzo wysokie mandaty.
   
 • Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

  > Lipiec: Aranykagyló w Siófok to wielki międzynarodowy festiwal folklorystyczny, z występami ulicznymi i szeregiem imprez towarzyszących;
  > Lipiec/sierpień: w Keszthely odbywają się stałe Festiwale Balatońskie;
  > Sierpień: festiwal winobrania w Balatonföldvár.
   
   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jacht w Chorwacji – wymagane uprawnienia żeglarskie

W powszechnej opinii „Chorwacja to takie większe Mazury”. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy polski patent żeglarski działa w tym kraju? Jakie uprawnienia są konieczne, by legalnie i bezpiecznie pływać po tamtejszych wodach? Co trzeba zrobić, by je zdobyć - i czy koniecznie trzeba...

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku?

Zbliża się majówka i sezon żeglarski (wreszcie!). Wielu z Was zapewne uda się do Chorwacji celem przypomnienia sobie, jak to jest poczuć wiatr w żaglach i słoneczko na twarzy. Niestety w Europie i nie tylko nadal panuje koronazamęt i związane z nim różnorakie obostrzenia. Jak w...

Zadar - chorwacki Rzym

Urokliwy Zadar jest prawdziwym sercem północnej Dalmacji; często nazywany bywa „chorwackim Rzymem” albo „miastem słońca i wody”. Trzeba przyznać, że żadne z tych określeń nie jest ani odrobinę przesadzone. To piąte pod względem wielkości miasto w Chorwacji, a zarazem ważny...

Czy kwarantanna dla żeglarzy po powrocie do Polski jest obowiązkowa?

Od 28 grudnia 2020 r. osoby powracające do Polski transportem zbiorowym (z krajów UE) kierowani są na kwarantannę. Czy, aby dotyczy to czarterujących jachty?

Katamarany 5-6 kabinowe poniżej 2400 EUR - promocja

Nadarza się okazja na czarter katamaranu w bardzo dobrej cenie. Katamarany są dostępne w Chorwacji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Chętnych prosimy o kontakt. Więcej porad dotyczących katamaranów wkrótce na naszym blogu.

Podróżowanie do Chorwacji w pandemii - grudzień 2020

Republika Chorwacji należy do miejsc najchętniej odwiedzanych przez polskich żeglarzy. Przyciągają ich łagodny klimat, zbliżony język oraz mentalność, a także doskonałe warunki żeglarskie. W czasie epidemii podróże wymagają jednak więcej samozaparcia – co oczywiście nie...

NASZE MARKI