Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Kuba - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Kuba Kuba Piękna, niepowtarzalna, z wieloma naturalnymi zakątkami nietkniętymi przez turystów, z fascynującą kulturą i atmosferą, wypełniona huczną, żywiołową muzyką, zapachem cygar i smakiem Mojito. Rejs wokół „wyspy, jak wulkan gorącej” z setkami malowniczych wysepek, stanowi prawdziwą przyjemność.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Kuba »

Kuba to nie tylko białe plaże, turkusowa woda i egzotyczna roślinność. To także stare amerykańskie pojazdy z lat 40. i 50, portrety Che Guevary, dźwięki salsy, zapach cygar, smak rumu oraz pogodne podejście mieszkańców do świata. Chcąc poznać Kubę od innej strony, niż popularne i zatłoczone kurorty, warto wyruszyć na rejs i zobaczyć taką, jaka w rzeczywistości jest.

Największa z karaibskich wysp dzięki bogatej linii brzegowej z około 200 zatokami i 300 plażami, otoczona rafami koralowymi oraz charakteryzująca się przepięknym połączeniem gór i nizin na wyspie, stanowi idealny cel żeglarskich podróży. Kolonialna historia Kuby oraz mieszanka wpływów latynoamerykańskich, hiszpańskich i afrokaraibskich stworzyła fascynującą kulturę. Główne porty są usytuowane w prowincjach: Cienfuegos, Hawana, Manzanillo, Mariel, Matanzas, Nuevitas i Santiago de Cuba.

Na wyspie panuje klimat podrównikowy wilgotny i równikowy wilgotny na południu. Temperatury są wyższe w czasie deszczowego lata (maj - październik, wilgotność ok. 82%), a niższe w miesiącach zimowych (listopad - kwiecień, wilgotność 77%). Najlepszym okresem, ze względu na pogodę są miesiące od grudnia do kwietnia, z naciskiem na luty i marzec. Średnia temperatura powietrza wynosi około 23-24°C, wody około 24-26°C. Pora mokra, pokrywająca się z sezonem huraganów, przypada na okres od czerwca do listopada. Południowe wybrzeże Kuby znajduje się pod wpływem słabnącego pasatu o sile 3-4°B, wiejącego ze wschodniej połówki.

Hawana - stolica Kuby i jedna z „przystani” słynnego pisarza Ernesta Hemingwaya. Do najciekawszych miejsc należy: Stare miasto (La Habana Vieja), ze wspaniałą zabudową w stylu kolonialnym, umieszczoną w 1987 roku na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, Castillo del Moro i La Cabana - malowniczo położone fortece broniące dostępu do zatoki Hawany, barokowa katedra poświęcona Krzysztofowi Kolumbowi, aleja Malecon, czy legendarny kabaret i klub nocny Tropicana, gdzie gościli m.in. Marlon Brando, Ernest Hemingway, Edith Piaf. Warto również wstąpić do baru El Floridita, gdzie przesiadywał Hemingway.Porty / Mariny / Kotwicowiska

Cienfuegos - to zatoka i główna marina położona w środkowej części wyspy nazywana "Perłą Południa". Miasto znane ze świetnie zachowanej, kolonialnej architektury z XIX wieku. W okolicy wart zobaczenia jest urokliwie położony pałac, niezwykle rozległy, tropikalny ogród botaniczny oraz delfinarium. Wieczorem warto odpocząć w klimatycznych knajpkach przy kubańskiej muzyce. Na plaży Rancho Luna, w morzu zobaczyć można niespotykaną faunę Morza Karaibskiego - z możliwością jej obserwacji podczas nurkowania.

 


Trinidad - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To labirynty brukowanych kocimi łbami uliczek i kolonialne domki. Najlepsze miejsce do zorganizowania wycieczki samochodowej do Topes de Collantes - górzystego parku narodowego, z licznymi jaskiniami i wodospadami, długimi dolinami schodzącymi z gór Sierra del Escambra, gdzie uprawiana jest kawa i tytoń. Po drodze można wstąpić do małych rolniczych miasteczek Manicaragua i Cumanayagua oraz skosztować prawdziwy kubański obiad.

Cayo Guano - wyspa leżąca na południowy - zachód od wybrzeża Kuby. Jest to idealne miejsce do kąpieli oraz nurkowania.

Cayo Sal - słynące z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Można tu nurkować na rafach koralowych, zwiedzić hodowlę ptaków "Bobo". Latarnia morska Guano del Este, to jedna z głównych atrakcji.

Cayo Largo - wyspa położona na południowy - zachód od Kuby, uchodząca za centrum turystyczne Kuby. Znajduje się tu łuk namorzynowego kanału, na którym zazwyczaj kotwiczą jachty. Wyśmienite plaże, możliwość nurkowania na dwóch pobliskich rafach koralowych - na Cayo Ingles i Cayo Hijo de los Ballenatos. Na wyspie znajduje się Finca de Tortugas - morska farma żółwi, gdzie można zaobserwować zwyczaje tych zwierząt, rezerwat oraz najpiękniejsze plaże z białym piaskiem. Playa de Sirena oraz White Sands to najatrakcyjniejsze z nich. Pontonem można dostać się do Cayo Iguana, gdzie znajduje się hodowla iguanów żyjących na wolności.

Diego Perez - wyspa, gdzie okazjonalnie można zobaczyć flamingi na Cayo Flamenco. Warto zobaczyć to miejsce choćby dla nietkniętych plaż i naturalnego piękna tej niezamieszkanej wyspy z dzikimi iguanami. Na wyspie znajduje się też latarnia morska.Ciekawostki i porady

 

 • Przelot liniami rejsowymi (Iberia, Air France, British Airways, Aerofłot, Cubana) lub tanimi (LTU, Condor, Martinair, KLM, Virgin, JetAIr, AirEuropa) realizowany jest przede wszystkim do Hawany, a także Varadero (koszt lotu około 800-1000 EUR). Z lotniska do centrum Hawany najszybciej i najtaniej dojechać państwową taksówką (około 20 CUC). Do Cienfuegos można dostać się autobusem, państwową taksówką lub nielegalną bryczką (polecamy autobusy firm Viazul i Transtur, koszt przejazdu 8-10 osobowej załogi około 220-230 EUR).
   
 • Obywatel Polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w niektórych biurach podróży - kosztują 17 EUR. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3 miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Przy wylocie z Kuby należy wnieść obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC.
   
 • Wybierając się na Kubę, najlepiej zaopatrzyć się w gotówkę euro (wymieniane są również dolary kanadyjskie, funty szterlingi i franki szwajcarskie). Na Kubie obowiązują dwa systemy walutowe:
  dla obcokrajowców - peso wymienialne, czyli convertible (CUC),
  dla Kubańczyków - peso nacionales (CUP).
  1 CUC = 24 CUP
  Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach Cadeca, a unikać hoteli oraz "koników". Nie warto korzystać z kart kredytowych, które przy każdej transakcji obciążone są 12% podatkiem.
   
 • Atrakcje czekają tam nie tylko na miłośników żeglarskiej przygody. Wypoczywając na Kubie nie można zapomnieć o turystyce aktywnej - pływaniu, nurkowaniu, windsurfingu czy łowieniu ryb. Najlepsze warunki do nurkowania panują w Cubanacan, Santiago, Cayo Largo, Cayo Mayaes i Cayo Hijos de Los Ballenatos, Cayo Guana del Este. Pięknych plaż i dobrych miejsc do pływania znajdziemy bez liku, ale warto odwiedzić słynną plażę Playa Giron (słynna Zatoka Świń). Doświadczeni wędkarze mogą wypłynąć na morze, aby złowić merlina lub miecznika. Trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest stosowne zezwolenie. Półwysep Varadero (około 140 km na północ od Hawany) to wymarzone miejsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Nie zapominajmy jednak, że Kuba to przede wszystkim ojczyzna mambo i rumby, a więc raj dla miłośników gorących rytmów. To właśnie z Kuby pochodzi słynna piosenkarka - Gloria Stefan oraz członkowie kultowego już zespołu - Buena Vista Social Club.
   
 • Do kosztów należy doliczyć opłatę za zezwolenie na żeglowanie, wynoszącą 6 CUC/osobę/dzień (dzieci do lat 10 zwolnione z opłaty).
   
 • Zacumować można w Cienfuegos, Casilda koło Trinidadu, w Cayo Largo na Canarreos oraz w Siguena na Wyspie Młodości. Najczęściej przy kei jest woda i prąd, mogą być problemy z paliwem i skorzystaniem z sanitariatów.
   
 • Zakupy prowiantu warto zaplanować dużo wcześniej, a z Polski zabrać co się da (produkty przetworzone i zapakowane hermetycznie). Warto korzystać z oferty lokalnych rybaków oraz obiadów u osób prywatnych.
   
 • Ciekawą opcją noclegu są kwatery prywatne (tzw. casa particulares), które są znacznie tańsze niż hotele. Nocleg dla dwójki wraz ze śniadaniem to koszt 30-40 CUC.
   
 • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > styczeń 1: Rocznica Rewolucji - najważniejsze święta państwowe na Kubie
  > maj 1: międzynarodowy Dzień Pracujących
  > październik 10: Początek Wojen o Niepodległość

   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jacht w Chorwacji – wymagane uprawnienia żeglarskie

W powszechnej opinii „Chorwacja to takie większe Mazury”. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy polski patent żeglarski działa w tym kraju? Jakie uprawnienia są konieczne, by legalnie i bezpiecznie pływać po tamtejszych wodach? Co trzeba zrobić, by je zdobyć - i czy koniecznie trzeba...

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku?

Zbliża się majówka i sezon żeglarski (wreszcie!). Wielu z Was zapewne uda się do Chorwacji celem przypomnienia sobie, jak to jest poczuć wiatr w żaglach i słoneczko na twarzy. Niestety w Europie i nie tylko nadal panuje koronazamęt i związane z nim różnorakie obostrzenia. Jak w...

Zadar - chorwacki Rzym

Urokliwy Zadar jest prawdziwym sercem północnej Dalmacji; często nazywany bywa „chorwackim Rzymem” albo „miastem słońca i wody”. Trzeba przyznać, że żadne z tych określeń nie jest ani odrobinę przesadzone. To piąte pod względem wielkości miasto w Chorwacji, a zarazem ważny...

Czy kwarantanna dla żeglarzy po powrocie do Polski jest obowiązkowa?

Od 28 grudnia 2020 r. osoby powracające do Polski transportem zbiorowym (z krajów UE) kierowani są na kwarantannę. Czy, aby dotyczy to czarterujących jachty?

Katamarany 5-6 kabinowe poniżej 2400 EUR - promocja

Nadarza się okazja na czarter katamaranu w bardzo dobrej cenie. Katamarany są dostępne w Chorwacji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Chętnych prosimy o kontakt. Więcej porad dotyczących katamaranów wkrótce na naszym blogu.

Podróżowanie do Chorwacji w pandemii - grudzień 2020

Republika Chorwacji należy do miejsc najchętniej odwiedzanych przez polskich żeglarzy. Przyciągają ich łagodny klimat, zbliżony język oraz mentalność, a także doskonałe warunki żeglarskie. W czasie epidemii podróże wymagają jednak więcej samozaparcia – co oczywiście nie...

NASZE MARKI